Тулуза – дуже красиве, самобутнє місто на півдні Франції, з середньовічною архітектурою, що прекрасно збереглася, великою річкою Гаронною (Garonne) з мальовничими набережними та мостами, судноплавними каналами, прекрасними парками, церквами, монастирями та музеями. Сюди приїжджають туристи з усього світу, щоб погуляти стародавніми звивистими вузькими вуличками, відвідати стародавні собори, посидіти кафе, зазирнути у чудові магазини французьких вин, сирів та цукерок.

Тут ми зібрали деякі пам’ятки та маршрути Тулузи, які можуть знадобитися у вихідний день, а так само і в інші дні, у вільний час. Нам здається, що прогулянки Тулузою – це окрема і важлива частина наших “діалогів”. Це діалог із містом, яке буде середовищем нашого проживання на ці сім днів. Щоб вам було простіше орієнтуватися, ми прив’язали всі місця посиланнями на карту Google Maps, а також дамо їхню французьку назву, щоб вам було простіше їх знайти.

Парки та набережні

Японський сад

Зовсім недалеко від місця, де проходитиме наш захід розташований Японський Сад (фр. Jardin Japonais, англ. Japanese garden). Це невеликий затишний парк, де можна прогулятися стежками та містками, подивитися на коропів у ставку та помедитувати в японській альтанці. Цей парк знаходиться в іншому більшому парку, де є невеликий спортивний майданчик зі столами для настільного тенісу, озером, фонтаном та… бюстом Тараса Шевченка.

Адреса: Jardin Compans Caffarelli, Bd Lascrosses, 31000 Toulouse
Як проїхати: метро лінія B, станція Compans Caffarelli

Ботанічний сад

Ботанічний сад (фр. Jardin des Plantes, англ. Garden of plants) був заснований в 1730, а в 1808 за указом Наполеона Бонапарта сад став належати місту і був відкритий для відвідування. У межах парку розташований Музей природної історії Тулузи. У парку налічується близько сотні ботанічних видів. У ньому є озеро з качечками, парком вільно бігають півні та кури. Парк примикає через дорогу до ще двох парків: Королівського парку (Jardin Royal) та Великого Кільця (Grand Rond). Це чудове місце, щоб у спекотний день погуляти тінистими алеями, посидіти на траві, можливо навіть поїсти традиційних французьких каштанів, якими торгують з лотків.

Адреса: 31 All. Jules Guesde, 31400 Toulouse
Як проїхати: метро лінія B станція Carmes чи Palais de Justice.

Прогулянка каналами

Тулуза стоїть на великій річці Гаронне, яка тече на північний захід і впадає в Атлантичний океан поблизу міста Бордо. Ця та інші річки, пов’язані каналами та шлюзами, утворюють гігантську транспортну систему, яка у минулі століття пронизувала собою практично всю Францію. Річками та каналами можна і зараз через Тулузу пройти з Атлантичного океану до Середземного моря. Канали Тулузи – це давні артерії, що оперізують місто. Деякі з них дуже мальовничі, на них стоять заселені баржі, а на берегах є пішохідні доріжки, що йдуть під містками – все це в тіні величезних платанів.

Прогулянку можна розпочати вздовж Південного каналу (фр. Canal du midi), який знаходиться трохи на північ від Японського саду. Уздовж нього можна піти на захід і прийти до Моста Жумо (фр. Ponts Jumeaux). Звідти можна рушити назад вздовж каналу де Брієн (фр. Canal de Brienne) і дійти до місця, де канал через шлюз повідомляється з Гаронною в районі площі Сен-П’єр (фр. Place Saint-Pierre). Тут відкривається вид на Гаронну, на набережну, міст Сен-П’єр (фр. Pont Saint-Pierre). Звідси можна продовжити прогулянку вздовж Гаронни набережною або відвідати поруч розташований Якобінський монастир або попрямувати до Капітолію.

Як проїхати: метро лінія B, станція Canal du Midi.

Набережна Гаронни та Новий Міст

Між мостом Сен-П’єр (фр. Pont Saint-Pierre) та Новим мостом (фр. Pont Neuf), який насправді всупереч назві є одним із найстаріших мостів Тулузи, знаходиться променад Генрі Мартана (фр. Prom. Henri Martin). Дорогою вам зустрінеться старий порт Дорад (Port de la Daurade) та базиліка Нотр-Дам де ля Дорад (фр. Basilique Notre Dame la Daurade).

Звідти можна продовжити прогулянку далі за Новий міст і дійти до вулиці Quai de Tounis, подивитися на масивні ворота, що замикають нижню частину міста від паводків та на річку Гароннет. Якщо піти вулицею Rue de Pont de Tounis, то можна прийти до стародавнього собору Нотр-Дам де ла Дальбад (фр. Notre-Dame de la Dalbade) і звідти далі потрапити в переплетення вузьких вуличок району Карм (фр. Carmes).

Як проїхати: до мосту Сент-П’єр найшвидше дійти від Капітолію (ст. метро Capitole на лінії A) старою вуличкою Rue Pargaminières. до Нового мосту найближча станція метро Esquirol на лінії A).

Старе місто

Старі квартали Тулузи розташовані приблизно у квадраті між Ботанічним садом на півдні, Гаронною на заході, базилікою СанСернін на півночі та бульваром Карно на сході. Найбільш мальовничі вулички знаходяться у районі Карм (фр. Carmes). Ми дуже рекомендуємо пройтися вулицями Théodore Ozenne, вулицею Rue du Languedoc, відвідати ринок Carmes (який знаходиться прямо біля виходу метро Carmes лінії B) та прилеглі вулички, на яких буде чимало сирних та винних крамниць.

Звідти можна піти вгору вулицею Rue du Languedoc, що переходить до пішохідної торгової вулиці Rue d’Alsace Lorraine і по ній дійти до Капітолію (фр. Place du Capitole). Рекомендується завертати і петляти старими вуличками, що примикають, і блукати в лабіринтах “рожевого міста”.

Рекомендуємо зайти в саму будівлю Капітолію (міськради Тулузи) і насолодитися антуражем і колекцією картин. Вхід до Капітолію туди вільний.

Далі на північний схід від Капітолію знаходиться ринок Віктора Ґюґо. Тут можна побачити як французи купують та їдять устриць із вином. На ринку великий вибір морепродуктів, сирів, вин, медів. (Треба мати на увазі, що ринок працює всі дні, крім понеділка і лише до 14:00, так що похід туди слід планувати в першій половині дня.)

Собори та монастирі

Якобінський монастир / Couvent des Jacobins

Мабуть один із найцікавіших храмів Тулузи, куди ми рекомендуємо заглянути. Будівля збудована у готичному стилі. Усередині приголомшливі вітражі і арки, що підпирають стелю. Цікаво, що в цьому монастирі зберігаються останки Хоми Аквінського, хоча сам він у Тулузі не жив, але папа Римський передав його останки цьому монастирю за великі успіхи у подоланні катарської єресі (історія жорстокої боротьби з єретиками-катарами – це окремий великий розділ історії Тулузи). та сусіднього міста Альбі – може зацікавити тих, хто захоплюється історією релігії).
Обов’язково варто відвідати внутрішній квадратний дворик і пройтися по променаду, що оперізує його, для медитації.

Як знайти: знаходиться неподалік мосту Сент-П’єр. найближчий метро Capitole на лінії A.

Базиліка СенСернен / Basilique St-Sernin

Basilique St-Sernin – храм романського стилю, що добре зберігся. Гігантська восьмикутна дзвіниця вражає уяву. Вся базиліка побудована з цегли рожевого відтінку та білого каменю.

У храмі зберігаються мощі св. Сатурніна (також відомого як св. Сернен) – першого єпископа Тулузи, якого закатували язичники.

Як знайти: знаходиться на північ від Капітолію. Найближче метро Jeanne d’Arc на лінії B.

Кафедральний собор Сент-Етьєн / Cathédrale Saint-Étienne

Цей міський собор будувався протягом одного століття – починаючи з XII і закінчуючи XIII століттям. Він чудовий своєю чудовою «готичною трояндою» – великим круглим вітражним вікном над входом.

Як знайти: знаходиться неподалік станції метро François Verdier на лінії B.

Музеї

Музей Тулузи / Muséum de Toulouse

Музей природної історії, який був утворений наприкінці XVIII століття завдяки старанням натураліста Жана-Франсуа де Лаперуза на території колишнього монастиря.

Музей знаходиться прямо в Ботанічному саду, в ньому є непоганий магазин сувенірів та дуже приємне кафе у бамбуковому гаю.

Це величезний музей, з великою кількістю залів та експонатів на площі кілька тисяч квадратних метрів. Тут можна побачити всілякі скелети, опудала, мінерали тощо. Мабуть, він може бути більш цікавий підростаючому поколінню.

Як проїхати: найближчі станції метро Palais de Justice чи Carmes на лінії B.

Музей Сен-Реймон / Musée Saint-Raymond

Музей Сен-Реймон розташований неподалік базиліки Сен-Сернен в історичній будівлі XVI століття. Музей присвячений історії Тулузи.

Тут виставлені експонати, знайдені на розкопках на околицях міста. Колекція складається з прикрас, барельєфів, монет, виробів із бронзи та інших історичних артефактів.

Як знайти: знаходиться на північ від Капітолію. Найближче метро Jeanne d’Arc на лінії B.

Музей сучасного мистецтва “Les Abattoirs”

Музей було створено дома колишніх скотобоен першої половини ХІХ століття. Цей факт відбивається у назві галереї. Незважаючи на недовгу історію існування, Les Abattoirs вже називають одним з кращих музеїв сучасного мистецтва у Франції. Колекція є зібранням скульптур, малюнків, картин, фотографій та інсталяцій, які були створені в XX-XXI ст.

Відвідати цей музей – заразом і гарний привід перейти на лівий берег Гаронни і також зайти в невеликий ботанічний сад Раймонда VI (Jardin Raymond VI).

Як дістатися: найближча станція метро Saint Cyprien – République на лінії A.

Парк «Космічний місто» / Cité de l’Espace

Парк був створений у 1997 році неподалік космічного центру Тулузи з ініціативи міської влади та за підтримки французького уряду. На територію музею розміщені моделі космічних двигунів, супутників, ракет та кораблів.

У музеї ви побачите повномасштабні копії знакових космічних апаратів, у тому числі космічної станції «Мир» та 52-метрової ракети-носія «Аріан 5».

Парк розташований у південно-східній частині міста, досить далеко від центру. Дістатися туди можна лише автобусом.

Адреса: Cité de l’espace, Avenue Jean Gonord